НОВИНИ

June 14, 2013

Енергийна ефективност и саниране

Внедряването на мерки за подобряването на енергийната ефективност в многофамилни жилищни сгради става все по-дискусионна тема. За голяма част от собствениците става ясно, че не се ли предприемат мерки по реновиране на сградния фонд проблемите ще се задълбочат с времето.

Към момента работим усилено по програмата „Енергийно обновяване на българските домове”, „Подкрепа за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради”, като сме подали заявления на единадесет сгради, а работим по документите поне на още толкова.

От програмата се възползват предимно панелни жилищни сгради, в които топлинните загуби са най-сериозни. Освен енергийната ефективност санирането там ще реши и други проблеми – запечатване на фуги, ремонт на общи части, ремонт на покриви и канализация.

Безвъзмездната помощ към момента е седемдесет и пет процента, като собствениците ще заплащат само двайсет и пет процента. Разработват се и критерии за освобождаване и от тези двадесет и пет процента за социално слаби семейства, многодетни домакинства и т.н.

Увеличаването на процента безвъзмездна помощ даде сериозен тласък на програмата, като за всички вече става ясно, че това е нещо което би подобрило състоянието на сградния фонд, както и би спестило средства от заплащане на сметки за отопление.

Много важно е да се знае, че програмата работи в два етапа, като в първия собствениците ще подадат заявление за интерес, а във втория ще подадат заявление за финансиране.

Първият етап не ангажира собствениците финансово, като това което ще спечелят от подаването на заявлението е, че ще разберат колко ще струва и какво ще включва така нареченото саниране.

След като получат количествено стойностни сметки собствениците ще решат дали да започнат работа по втория етап, където вече ще трябва да внесат гарант за участие.

Разделена по този начин, в два етапа, работата по санирането изключва възможността за злоупотреби.

Голяма част от собствениците се притесняват, че сметките за саниране ще бъдат раздути и въпреки безвъзмездната помощ те отново ще заплатят високи суми. Именно за това те ще могат да решат дали да участват едва след като видят ясни цени и дейности.

Безопасният експлоатационен срок на панелното строителство е приблизително петдесет години, като те почти изтичат. Реновирането и санирането им е възможност този срок да се увеличи.